22. februārī plkst. 18.30 Ojāra Vācieša muzejā, O. Vācieša ielā 19, notiks dzejnieces un mākslinieces Rutas Štelmaheres gleznu izstādes DZIMŠANAS DIENA atklāšana - cits cita dzeju lasīs dzejnieki Daina Sirmā, Jānis Vādons, Sintija Kampāne, Andris Ogriņš, Milda Klampe, Māris Salējs, Ruta Štelmahere, muzicēs Elija Kapicka un Mareks Sarnovskis.

Ruta Štelmahere ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, strādā par skolotāju Jēkabpils mākslas skolā, sarīkojusi 11 personālizstādes, vada mākslas studiju „Slieksnis".

Viņa ir trīs dzejoļu krājumu - "Ieskaties sēklai acīs" (1998), "Klēpis" (2011), "Krekls" (2016) - autore. Krājumam "Klēpis" piešķirta Literatūras gada balva dzejā.

Ruta Štelmahere: "Dzimšanas dienas rītā ūdens spainī bija apvilcies ar ledus kārtiņu, aiz māla nama zemā lodziņa čokurojās saules mūžsenā seja. Savas mātes dzimšanas dienas rītu es varu tikai iztēloties, tāpat kā savējo, kuru esmu piedzīvojusi, bet neatceros. Kad piedzima mans dēls, aiz loga vējš lauzīja divas krusteniski augošas priedes, bet meitas dzimšanas dienas rītā saule bija ar siltu gaismu iztriepusi slimnīcas parku. Esības brīnums mani uzrunā pārlaicīgas gaismas valodā.

Izstādes atklāšana iekrīt manas mammas dzimšanas dienā. Vēlos šo dienu un mūsu visu esamību svinēt kopā ar saviem draugiem mūziķiem un dzejniekiem, mākslu mijiedarbē mēģinot uztvert dzīves pulsāciju tās dažādajās izpausmēs un veidojot dialogu starp laicīgo un mūžīgo."

Izstādē apkopoti mākslinieces dažādu gadu gleznojumi un trīs jauni darbi, tos vieno pārdomas par grūti izprotamo parādību - dzīvi, ko Dievs dāvā kā sēklu mūžīgai dzīvībai.

Izstāde vēsta par ceļu no ziemas uz pavasari, no garīga sastinguma uz augšāmcelšanās brīnumu - Lieldienām.

Izstāde būs skatāma līdz 6. aprīlim

MUZEJU NAKTS OJĀRA VĀCIEŠA MUZEJĀ

12.00-01.00

Pamatekspozīcijas apskate.

Ināra Helmūta grāmatu grafikas darbu izstāde.

Carnikavas mākslas skolas radošo darbu izstāde.

16.00-19.00    „ASTOŅU KUSTOŅU" SVĒTKI. Radoša pēcpusdiena ģimenēm.

16.00-17.30    Radošās darbnīcas muzeja dārzā.

17.30-18.00    Rotaļas ar Ilgu Reiznieci muzeja dārzā.

18.00    Ojāra Vācieša dzejas uzvedums bērniem teātra „Zīļuks" iestudējumā.

19.00-01.00    Instalācija „Atmošanās". Projekts „Atmošanās" ir divu izcilu personību - Ojāra Vācieša un mākslinieka Ināra Helmūta - radošo darbu satikšanās telpā multimediālā veidā. Projekta autori: Vitālijs Vinogradovs, Ļubova Pimenova.

20.00-22.00    Kino vakars.

Dokumentālā filma „Daugavas leģenda" (1966, režisors Laimonis Gaigals, scenārija autors Ojārs Vācietis). Filmā iemūžināts Staburags pirms applūdināšanas.

Dokumentālā filma „Ceturtā dimensija" (1977, režisors Laima Žurgina).

„Visāda garuma stundas" (1983, režisore Maija Smildziņa).

„Visāda garuma gadi" (2013, režisore Mārīte Balode).

„Vārds Ojārs Vācietis" (2003, režisors Ģirts Nagainis).

20.00    „Sirds varā". Jāņa Akuratera muzeja pasākums Ojāra Vācieša muzeja dārzā.  Dziesmas ar Jāņa Akuratera un Ojāra Vācieša vārdiem dzied Ieva Akuratere.

23.15    Jauniešu grupas „Mirkļa ceļotāji" koncerts muzeja dārzā. Oriģināldziesmas ar Ojāra Vācieša vārdiem.