17. novembrī plkst. 17.00 Ojāra Vācieša muzejā, O. Vācieša ielā 19, Rīgā, notiks septītais sarunu cikla SAVĒJO TIKŠANĀS pasākums PAVĀRGRĀMATAS ŠODIEN. Sarunāsies Sandra Kalniete un Astra Spalvēna. Sarunu vadīs Arno Jundze.

Pavārgrāmata ir izdevums ar izteiktu utilitāru nozīmi, tomēr nenoliedzami tā ir būtiska kultūras vēstures liecības, kas cauri laikam atklāj arī būtiskas izmaiņas sabiedrības ikdienā, uzskatu maiņā.  Šobrīd pavārgrāmatas ieņem aizvien lielāku lomu grāmatniecībā kopumā. Uz sarunu esam aicinājuši pavārgrāmatu pētnieci Astru Spalvēnu, kura ieskicēs pavārgrāmatu vēsturi Latvijā, mēģinot atbildēt uz jautājumu, kas nosaka pavārgrāmatu aktualitāti šodien. Savukārt otrs sarunu viesis būs Sandra Kalniete, kura uz pavārgrāmatu aktualitāti lūkosies no autora skatupunkta.

Astra  Spalvēna Latvijas Kultūras akadēmijā ir aizstāvējusi promocijas darbu par ēdiena vēsturi. Atsevišķs intereses objekts ir pavārgrāmatu vēsture – tas, ko pavārgrāmatas liecina par gan latviešu, gan citu tautu kultūru, sadzīvi, laiku, politiku utt. Sandras Kalnietes grāmata “Prjaņiks. Debesmannā. Tiramisū” (2012) apbrīnojamā un aizraujošā veidā ietver visus šos aspektus un runā par personisku pieredzi ar pavārgrāmatas starpniecību. Tā ir īsta pavārgrāmata, kurā autore apkopojusi ap 250 pašas gatavotu ēdienu recepšu, taču vienlaikus tā ir arī veselas paaudzes garšas sajūtu vēsture.

Sandra Kalniete ir mākslas zinātniece, politiķe, rakstniece un diplomāte. Mākslas teorijas zinātņu maģistre. Latvijas Tautas frontes valdes priekšsēdētāja vietniece (1988), Latvijas vēstniece ANO (1993-1995) un Francijā (1997-2002), Latvijas ārlietu ministre (2002-2004), Eiropas Parlamenta deputāte no Latvijas (no 2009). Viņas grāmata “Ar balle kurpēm Sibīrijas sniegos” ir visvairāk tulkotais latviešu literatūras darbs pēc neatkarības atgūšanas.

Ieejas maksa 2,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 EUR

11. novembrī plkst. 14.00 pulcējamies, lai godinātu Ojāra Vācieša piemiņu viņa 84 gadu dzimšanas dienā.

Ojāru un Lāčplēša dienas noskaņu gammā skan Ojāra Vācieša balss:

Mūžam dzīva paliks arī mana dzīve

Būsit gaidīti!

Ojāra Vācieša muzeja ļaudis

25. oktobrī plkst. 18.00 Ojāra Vācieša muzejā, O. Vācieša ielā 19, Rīgā, notiks cikla SAVĒJO TIKŠANĀS kārtējais pasākums. Sarunas tēma būs veltīta publicistikas žanram. Kādu lomu šodienas literatūrā spēlē publicistika? Kas nosaka tās aktualitāti šodien?
Sarunā piedalīsies vēsturnieks un žurnāla "Domuzīme" redaktors Mārtiņš Mintaurs un kultūras un patstāvīgas domas portāla "Satori" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins. Ar viesiem sarunāsies Arno Jundze.